Last Updated:

Wentylacja mechaniczna w domu z dachem kopertowym

Zdarza się, że nowe projekty domu od razu zakładają zastosowanie wentylacji mechanicznej z rekuperacją. W ten sposób pozbywamy się kłopotliwych kominów. Dodać trzeba, że często taki dom jest ogrzewany przy pomocy pompy ciepła i wówczas rzeczywiście kominy mogą okazać się niepotrzebne.

Zdarza się jednak równie często, że projektant takiego domu nie jest wyposażony w wiedzę praktyczną dotyczącą rekuperacji a wytyczne dotyczące tego zagadnieia czerpie tylko z wątpliwej jakości publikacji internetowych lub z tego co do tej pory "narysowali" inni. Niestety to jest również powielanie pewnych błędów.

Rekuperator na strychu, który nie jest strychem użytkowym.

Moim zdaniem dużym błędem jest projektowanie miejsca na rekuperator na strychu, który nie jest strychem izolowanym, ogrzewanym itp. Oczywiście, zdarza się również tak, że w niektórych domach to miejsce jest jedynym rozsądnym ze względu na brak miejsca w innych częściach domu, albo ze względu na czerpinie i wyrzutnie, którą warto wyprowadzić np. w szczytowych ścianach budynku. Jednak w domach z dachem kopertowym to nie jest zbyt dobre rozwiązanie.

Często można spotakać sytuacje, gdzie czerpnia i wurzytnia jest przeprowadzana pomiędzy murałtą a dachem w okolicy podbitki przy pomocy przewodów elastycznych typu flex. Jednak najczęściej przestrzeń taka nie pozwala na zachowanie pełnych przekrojów. Nie zdarza się przecież, że nawet w dachach gdzie krokwie mają wysokość 20 cm nie ma wcięcia w miejscu opeirania się na belce - to sprawia, że w tym miejscu jest przestrzeń mniejsza niż 200 mm.

Wąpliwości budzi czasami także sytucja gdzie czerpnia lub wyrzutnia ulokowana jest w podbitce. Ze względu na niedogodność związaną z przekrojem i potencjalnym brakiem izolacji w tym miejscu takie rozwiązanie nie wydaje się najszczęśliwsze. Warto tutaj zaznaczyć, że w takich domach, gdzie mówimy o poddaszu nieużytkowym izolacja stropu jest jedyną izolacją domu "od góry", ale warto również zatroszczyć się o ocieplenie okolic murłaty, aby nie dochodziło do przemarzania pionowego na tej ścianie zewnętrznej.

Czerpnia i wyrztnia jako kominek na dachu.

Projektanci często dokonują takiego zabiegu, że czerpnie i wyrzutnie projektują jako kominki dachowe. O ile umiejscowienie w ten sposób wyrzutni nie jest czymś nagannym to jednak decyzja o umiejsowieniu czerpni na dachu jest poważnym błędem nie tylko przy dachach o kolorze grafitu, ale w każdym innym przypadku również.

Łatwo sobie wyobrazić, że ciemny dach potrafi nagrzewać się do wysokich temperatur. To ciepło unosi się nad dachem. Jeżeli latem będziemy chcieli czerpać z tamtego miejsca powietrze to na pewno będzie to powietrze ciepłe, zbyt ciepłe, aby mogło dość do prawidłowej wymiany w domu. A na takiej wymianie i komforcie nam zależy. Rozgrzany dach nie jest więc wymarzonym miejscem do tego.

Fachowiec od rekuperacji poszukiwany.

O co warto zadbać podczas projektowania domu z wentylacją mechaniczną? Najważniejsze, aby ten projekt został zweryfikowany przez specjalistę, który ma pewną wyobraźnie, który jest w stanie podpowiedzieć nam pewne rozwiązania co do umiejscowienia czerpni, wyrzutni i rekuperatora. Zdarza się tak, że pomimo wcześniej zgłaszanych problemów udaje się rekuperator ulokować w kotłowni czy pralni, a czerpnie i wyrzytnie umiejscowić tak, aby czerpane powietrze było zaciągane ze ściany północnej, a wyrzutnia oddalona była bezpiecznie od czerpni.

Przeglądając informacje w internecie na temat różnych firm zajmujących się montażem rekuperacji, a ściślej mówiąc zajmujących się projektowaniem i montażem wentylacji mechanicznej z rekuperacją, można trafić na różne opisy. Moje zainteresowanie wzbudziła firma, dla której rekuperacja to nie tylko codzienne zadanie ale również pewnego rodzaju pasja. Po informacjach technicznych, które znajdziemy na ich stronie można wyczytać, że wentylacja mechaniczna projektowania przez tą firmę jest robiona z głową, dla ludzi i przez ludzi, którzy rozumieją budynek a także mają wiedzę z innych dziedzin takich jak hydraulika czy izolacje. Takiego podejścia potrzeba, aby dobrze wykonywać zestawy rekuperacji dla domów jednorodzinnych.